Alergolog na NFZ Katowice

Alergolog na NFZ Katowice


Lekarz alergolog w Katowicach to specjalista, który zajmuje się w diagnozowaniu i leczeniu alergii wywołane przez alergeny. Alergolog to osoba, która ukończyła studia medyczne a następnie w trakcie szkolenia podyplomowego ukończyła specjalizację z alergologii.

Alergeny występujące w środowisku: pyłki, roztocza, pleśń, niektóre składniki pokarmowe, sierść zwierząt oraz konserwanty. Zadaniem alergologa jest ustalenie przyczyn alergii oraz zlecenie odpowiednich badań. Jeśli dokucza nam katar, kichanie, łzawienie oczu,wysypka na skórze oraz dziwnie świszczący kaszel powinniśmy odwiedzić poradnię alergologiczną. Alergolog przeprowadzi z nami dokładny wywiad, co pomoże ustalić nasze problemy alergiczne. Zapewne pierwszym sposobem jaki może zastosować lekarz alergolog to zrobienie testów skórnych, badanie krwi, testów prowokacyjnych oraz próby eliminacyjnej. Dzięki tym badaniom alergolog będzie mógł nam móc pomóc. Gdy alergolog wykryje, co wywołuje u nas uczulenie, może rozpocząć leczenie. Najskuteczniejszą formą leczenia alergii jest odczulanie. Terapia trwa kilka lat, w trakcie której podaje się pacjentowi dawki alergenów w formie szczepionki.

Może również zastosować leki antyhistaminowe, które ograniczają wydzielanie substancji odpowiedzialnej za objawy alergii. Alergolog może zalecić także stosowanie kropli do oczu i nosa, które łagodzą katar sienny i zapalenie spojówek oraz przepisać maści na alergiczne wysypki, bąble czy inne zmiany skórne.

Testy alergiczne – to najbardziej popularne badanie, które stwierdzi na co mamy uczulenie. W trakcie testu na skórę nanosi się kropelki roztworu, z których każda zawiera różny alergen.

Naskórkowe testy płytkowe- Podczas testu nakleja się na skórę specjalne plastry zawierające alergeny. Pierwszy odczyt zmian wykonuje się po 48 godzinach, po czym powtarza się czynność w 72 godzinie od naklejenia plastrów.

Testy z krwi – Można je wykonać u dorosłych jak również u dzieci od 6 miesiąca życia. Celem badania jest oznaczenie specyficznych przeciwciał IgE we krwi pacjenta. IgE to jeden z pięciu rodzajów przeciwciał występujących w ludzkim organizmie.

 

Rodzaje alergii i ich objawy

Do alergologa możemy wybrać się prywatnie lub ze skierowaniem do poradni na NFZ. Alergologów na NFZ możemy znaleźć w Katowicach, jest ich duża ilość i wcale nie musimy płacić za wizytę prywatną. Alergolodzy w Katowicach leczą takie choroby jak :

Alergolodzy przyjmujący na NFZ w Katowicach:

Podamy adresy i nazwiska kilku lekarzy alergologów na NFZ w Katowicach, których warto odwiedzić z problemami alergologicznymi:

  1. Janusz Czarski - Centrum Medyczne ul. Młyńska 23

  2. dr Marta Kulis – Centrum Medyczne ul. Mastalerza 9

  3. dr n. med. Edyta Jura-Szołtys - Lexmed ul. Francuska 102a

  4. Górnośląskie Centrum Medyczne ul. Ziołowa 45-47

  5. Zespół Wojewódzki Przychodni specjalistycznych ul. Lompy 16

  6. Stryjewska Alergolog ul. Drozdów 26

  7. Anna Duda - Prof Bis Med ul. Francuska 101

 

Artykuły