Audiolog Bydgoszcz - Foniatra Bydgoszcz

Audiolog Bydgoszcz - Foniatra Bydgoszcz


Audiolog to lekarz do którego trafiają pacjenci w każdym wieku, zajmuje się on diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu, skupia się na zaburzeniach w obrębie słuchu oraz leczy pacjentów cierpiących na zachwiania równowagi oraz mające zawroty głowy.

Foniatra to lekarz, który zajmuje się w szczególności problemami z wydawaniem głosu, dźwięcznością, oraz przewlekłą chrypką, przedłużającym się podrażnieniem lub drapaniem w gardle czy krtani. Mogą to być zaburzenia wrodzone jak też nabyte chorobami lub schorzeniami.

Foniatra i audiolog są to lekarze zajmujący się chorobami narządów głosu i słuchu. Jest to dział otolaryngologii, zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń głosu, mowy oraz zaburzeniami w obrębie narządu słuchu, którego przyczyną może być nieprawidłowy rozwój mowy dorosłych jak i dzieci. Osoby starsze i pracujące w hałaśliwym środowisku, powinny regularnie robić badania audiologiczne.

 

W poradni audiologiczno-foniatrycznej pacjent może otrzymać pomoc w:

 

 

Audiolog Bydgosz

Lekarz audiolog w Bydgoszczy obejrzy nasze uszy tak z zewnątrz i wewnątrz. Przy badaniu może poprosić o zatykanie nosa oraz wydmuchanie powietrza. Następnym krokiem w badaniu przez audiologa będzie przejście pacjenta do kabiny, założenia słuchawek i wysłuchania przygotowanej muzyki, gdzie audiolog sprawdzi nas słuch. Wielu specjalistów może przykleić w ramach badań specjalnego przewodu do naszego czoła, które pomoże w zbadaniu aktywności synaps. To badanie ułatwi audiologowi dokładniej zdiagnozować źródło zaburzeń słyszenia a przede wszystkim szumów w uszach, zawrotów głowy czy zaburzenia równowagi. Podczas tego badania pacjent musi pomóc audiologowi reagowaniem na to, co słyszysz przez słuchawki, odpowiadając na zadane pytania audiologa. Po przeprowadzeniu diagnostyki audiolog kwalifikuje pacjenta do właściwego sposobu leczenia: zachowawczego, operacyjnego, fizykoterapii, rehabilitacji narządu słuchu, mowy lub narządu równowagi. Małe dzieci powinny mieć przeprowadzoną diagnostykę zaburzeń słuchu przed ukończeniem 12 miesiąca życia, aby po ukończeniu roku po stwierdzonym stopniu niedosłuchu zapisać odpowiedni aparat słuchowy.

 

Lista audiologów w Bydgoszczy:

 

Foniatra Bydgoszcz

Foniatra w Bydgoszczy specjalista, do którego z problemami powinny zgłaszać się osoby pracujące głosem. Zaliczamy do nich wokalistów, śpiewaków operowych, nauczycieli, tłumaczy oraz osoby, których zawód wiąże się z używaniem głosu przez długi czas w ciągu dnia. Dosyć często do foniatry zgłaszają się Rodzice z małymi dziećmi, które dopiero uczą się używania dźwięków, najczęściej zużywają się struny głosowe podczas długotrwałych ataków płaczu. Bardzo często osoby dorosłe jak i dzieci trafiają do foniatry z objawem utrzymującej się bardzo długo chrypki, która przeszkadza w życiu codziennym. Foniatra przeprowa dokładny wywiad z pacjentem, pyta o przebyte choroby, stan zdrowia oraz co niepokoi pacjenta. Warto aby chory miał ze sobą wszystkie badania, które już wykonał w związku z występującymi dolegliwościami, będzie to dla lekarza wiekszą wiedzę na temat stanu zdrowia pacjenta. Foniatra może zalecić szczegółową diagnostykę, również w celu wykluczenia ewentualnych zmian nowotworowych. Formą leczenia ciężkich zaburzeń mowy foniatra może zalecić zabieg, jest to w przypadku guzków mogących stanowić zagrożenie. Najczęściej jednak pacjenta poddaje się leczeniu farmakologicznemu oraz rehabilitacji przy pomocy ćwiczeń zaleconych przez foniatrę. Bardzo częstą pomocą w dolegliwościach z głosem jest konieczność odpowiedniego nawadniania narządów głosu.

 

Lista foniatrów w Bydgoszczy:

Artykuły