Bariatra Świdnica, Świebodzice - leczenie otyłości

Bariatra Świdnica, Świebodzice - leczenie otyłości


Bariatria w Świdnicy i Świebodzicach jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem nadwagi i otyłości u dzieci oraz dorosłych. Do skutków otyłości zalicza się przede wszystkim choroby serca, cukrzyca, nowotwory, schorzenia układu kostno-szkieletowego oraz bezdech senny. Osoby z otyłością powinny jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza o specjalizacji bariatrycznej. Do konwencjonalnego leczenia otyłości zalicza się również farmakoterapię. Leki przepisywane przez lekarza mają różny zakres działania. Można wśród nich wyróżnić farmaceutyki ograniczające wchłanianie tłuszczy z przewodu pokarmowego, leki zmniejszające apetyt i uczucie głodu.

Otyłość uznano za chorobę już ponad 50 lat temu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała ją na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych pod kodem E66. W Polsce lista ta obowiązuje od 1996 r.

Poradnia bariatrii w Świdnicy specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu otyłości, kwalifikowaniu do zabiegów operacyjnych zmniejszenia żołądka. Zapewnia fachową i troskliwą opiekę, krótkie terminy oczekiwania na wizytę, dobrze wyposażone zaplecze medyczne. Działa kompleksowo skupiając w jednym miejscu ofertę lekarzy różnych specjalizacji - w tym dietetyków, psychologów i gastrologów - co gwarantuje lepsze wyniki terapii.

 

Lekarze briatrii w Świdnicy i Świebodzicach

Poniżej lista kilku lekarzy bariatrów w Świdnicy i Świebodzicach

1. lek. Michał Krefft ul. Bogusza Stęczyńskiego 6

2. MKmedic ul. Jodłowa 38

3. Joanna Kamińska ul. Piłsudskiego 39

 

Od czego zacząć leczenie otyłości?

Przed rozpoczęciem właściwego leczenia otyłości należy spotkać się z psychologiem, dietetykiem i lekarzem internistą. Specjaliści Ci poszukają przyczyn, które doprowadziły do zgromadzenia zbędnych kilogramów, ocenią aktualny stan zdrowia, a następnie wspólnie po konsultacji, zaproponują właściwe postępowanie. Leczenie chorobliwej otyłości jest zwykle procesem długotrwałym. W większości przypadków procedury bariatryczne, a nawet leki nie są objęte refundacją NFZ lub objęte w niewystarczającym zakresie.

U specjalistów Leczenia Otyłości w Świebodzicach pacjentem opiekuje się zespół specjalistów: lekarz bariatra, dietetyk, chirurg, psycholog, fizjoterapeuta. Dzięki ich wiedzy i wsparciu łatwiej osiągnie się idealną wagę. By odchudzanie było maksymalnie skuteczne, dostosowuje się program do odpowiedniego wieku, płci, typu otyłości i ewentualnych chorób towarzyszących. Cały proces leczenia zaczyna się od wizyty u lekarza bariatry, który poprowadzi Cię przez proces leczenia. Do programu kwalifikują się osoby od 16 roku życia. Leczenie operacyjne jest obecnie najskuteczniejszą opcją postępowania z chorymi z otyłością olbrzymią. Zapewnia istotną i długotrwałą redukcję masy ciała, powikłań związanych z otyłością, szczególnie cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko zgonu oraz wpływa na poprawę jakości życia.

Nim specjaliści od leczenia otyłości w Świebodzicach podejmą walkę z otyłością u pacjenta muszą kompleksowo i indywidualnie podejść do pacjenta. Każdy pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce. W pierwszym etapie dokonuje się pomiarów masy ciała i oceny stanu zdrowia pacjenta. Następnie wykonuje się sreening, który umożliwi zdiagnozowanie chorób będących przyczyną nadwagi takich jak:

Lub też schorzeń u pacjenta takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroba refluksowa przełyku, niewydolność serca, niedobory witaminy D, choroby czynnościowe płuc. Wskazaniem do realizacji screeningu jest przede wszystkim brak efektów odchudzania, nawracająca nadwaga pomimo utrzymywania prawidłowej diety oraz występowanie dolegliwości zdrowotnych o podłożu metabolicznym. Najczęściej zaleca się pacjentom założenie balonu żołądkowego. Balon rekomendowany jest osobom, których indeks masy ciała (BMI) przyjmuje wartość od 30 do 40. Jest to jeden z najprostszych zabiegów bariatrycznych walczących z otyłością. Metoda ta jest bezpieczna, efektywna i skuteczna. Sam zabieg polega na umieszczeniu w żołądku pacjenta niewielkiego balonu, który wypełnia się solą fizjologiczną. Metoda ta jest bardzo skuteczna, a pacjenci tracą nawet 15-20 kg w ciągu 6 miesięcy od założenia balonu.

 

Jakie są przyczyny otyłości?

Przyczyna otyłości jest to niezrównoważony bilans między energią przyjmowaną wraz z pożywieniem a jej zużyciem, czyli np. spożywanie nadmiernej ilości posiłków przy jednoczesnym zbyt niskim poziomie aktywności fizycznej. Jednakże nie zawsze przyczyny tkwią po stronie nieprawidłowej diety i nieodpowiedniego stylu życia. U części osób jako przyczynę otyłości wskazuje się czynniki genetyczne, określane jako skłonność czy tendencję do tycia.

 

Lista punktów i poradni leczenia otyłości w Świdnicy

1. Dietetyk Naturhouse

2. Dietaminka Prywatny Gabinet Dietetyczny

3. Centrum Leczenia Otyłości Świdnica

Artykuły