Bednarz - kim jest?

Bednarz - kim jest?


Bednarz jest to rzemieślnik, który zajmuje się wytwarzaniem naczyń drewnianych takich jak : beczek, kadzi, balii, maselnic, dzieży, łopat do chleba, konewek, wiader, cebrzyków, kufli, pojemników oraz wanienek różnej wielkości. Wykorzystuje do tego drewna sosnowego, olchowego, lipowego, dębowego, świerkowego.

 

Bednarstwo znane jest od dawien dawna, w Europie zaistniało od pierwszych wieków naszej ery. Jednak w obecnych czasach nowej technologii zaczęło stopniowo zanikać, pojawiły się pojemniki plastikowe jak i szklane. Jednak produktami bednarzy zaczęło wracać zainteresowanie , ponieważ beczki z drzewa posiadają lepsze i zdrowsze właściwości. Są one ekologiczne ale także nadają szlachetniejszy smak wina, piwa jak i też innych produktów spożywczych.

 

Największe zainteresowanie wyrobami bednarzy są zainteresowani producenci branży alkoholowej. W przypadku tym liczą się beczki z drewna dębowego, które ma wpływ na walory smakowe, kolor, aromat wina czy innych wyrobów alkoholowych. Jeśli chodzi o produkty kiszone jak kapusta czy ogorki bednarz używa drewna lipowego czy świerku.

Bednarz jest dziś rzadkim rzemieślnikiem związanym z obróbką drewna, uważa się go za zawód wykonywany przez niewielką ilość osób oraz mało popularny a zdobywane latami umiejętności cieszą się dużymi zarobkami.

 

Bednarze w Polsce

W Polsce mamy kilku bednarzy, którzy fach kontynują z przekazania przez dziadka i ojca. Wśród nich jest :

 

 

Jak zostać bednarzem?

Nauka na bednarza trwa latami a najlepiej gdy wiedzę o nim przekazuje są z pokolenia na pokolenie. Niestety tego rękodzieła nie można nauczyć się z książek, ponieważ trzeba mieć wytrwałość, poświęcić się z miłością swoim wyrobom. Musi on nauczyć się operować takimi narzędziami jak: młot, topór, obręcze, nity, oraz narzędziami do szlifowania klepek.

W Pilznie w zananej browarni piwa jest grupa jedynych bednarzy w Europie, którzy specjalizują się w wytwarzaniu beczek do piwa. Natomiast w Pawłowiance bednarze produkują antałki do alkoholu a także różnego rodzaju beczki do wina, jak koniaków czy whiski. W firmie "Bednarz Polska" jest grupa bednarzy, którzy produkują beczki, antałki ale także wyroby z drewna użytkowe jak i dekoracyjne.

Artykuły