Doula co to a może kto to? Zawód doula

Doula co to a może kto to? Zawód doula


Doula to osoba wykwalifikowana do wspierania kobiety w ciąży, w trakcie porodu jak i po nim. Wspiera emocjonalnie i psychicznie młodą mamę, uczy ją jak być odpowiedzialną matką, jak opiekować się noworodkiem i uczy ją podstawowych obowiązków, aby poradzić sobie w społeczeństwie.

 

Zawód doula – Czyli kto to jest doula?

Zapewne zastanawiacie się czy doula to zawód, tak oczywiście bo od 2015 roku doula została wpisana na listę zawodów w Polsce, jesteśmy jedynym krajem na świecie, gdzie doula została uznana jako zawód. Jest ona kobietą wykształconą i doświadczoną opiekującą się ciężarną w trakcie ciąży jak i po. Pała empatią, odpowiedzialnością, dyspozycyjna, opanowana i potrafi słuchać przyszłą mamę.

 

Czym zajmuje się doula?

Doula zajmuje się młodą matką w ciąży jak i jej partnerem, stara się ich wspierać i przygotowywać do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Wspiera rodzącą podczas porodu, sprawuje opiekę poporodową matce jak i dziecku. Stara się aby młoda mama miała miłe wspomnienia gdy rodziła. Służy jej jak i partnerowi dobrą radą, opieką i nauką opieki nad dzieckiem.

 

Ile zarabia doula? Koszt zatrudnienia douli

Zarobki douli nie są sprecyzowane, ponieważ zależą od ilości opieki matek w czasie ciąży, od miasta w którym wykonują usługę. Za jedną opiekę doula może dostać od tyś zł do 2 tyś zł. Mniej doświadczone doule oczywiście otrzymują niższą stawkę.

Artykuły