Endokrynolog na NFZ Gdynia

Endokrynolog na NFZ Gdynia


Enokrynolog to lekarz o specjalizacji, który zajmuje się leczeniem zaburzeń hormonu tarczycy, trzustki czy jajników. W Gdyni znajdziemy wielu takich specjalistów w służbie NFZ. Jeśli czujemy się ciągle zmęczeni i osłabieni warto skorzystać z porad endokrynloga. Choroba ta może bazować na genach przekazywanych przez członków rodziny. Wiek oraz dieta też mają wpływ na tą chorobę.

Najczęstsze choroby leczone przez endokrynologa:

Jeśli poczujemy nagły spadek lub wzrost wagi, pojawienie się trądziku, nadmierne owłosienie u kobiet, nieregularne miesiączki oraz wahania nastroju powinniśmy zgłosić sie do internisty, który wypisze nam skierowanie i powinniśmy zarejestrować się do endokrynologa. Jest bardzo dużo takich specjalistów w Gdyni, którzy przyjmują na NFZ i nie koniecznie musimy korzystać z prywatnych gabinetów. Kolejki na NFZ są bardzo duże, oczekiwanie na wizytę do takiego specjalisty może trwać nawet do 8 miesięcy. Endokrynolog na NFZ po zebraniu najważniejszych informacji kieruje nas na morfologię krwi, badanie TSH. Może zlecić także wykonanie USG tarczycy, badania fT4 I 3 oraz na badanie poziomu witaminy D3. Witamina d3 odpowiada za nadczynność przytarczycy.

Badanie tarczycy na NFZ Gdynia

Badaniem tarczycy zajmuje się endokrynolog. Gdynia to miasto ludzi dbających o zdrowie, dlatego też miasto to dba o kompleksową diagnostykę chorób tarczycy w NZOZ "Abc Family Med". Dziedzina zajmująca się zaburzeniami funkcjonowania tarczycy to endokrynologia, która zatrudnia endokrynologów przyjmujących w ramach funduszu zdrowia. Na chwilę obecną w Gdyni są 4 placówki udzielające świadczenia endokrynologa, których średni czas oczekiwania to ponad rok.

Badanie TSH – Co to jest ?

TSH jest to hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową. Działa na gruczoł tarczowy, pobudzający go do produkcji hormonów: tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Wyniki badania TSH pozwalają ocenić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Badanie TSH zalecane jest najczęściej w celach diagnostycznych pracy tarczycy, niepłodności oraz u noworodków. Badanie to robi się po to, by wykryć niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Badanie hormonów tarczycy stężenie wolnej trijodotyroniny FT3 oraz badanie poziomu tyroksyny FT4

Badanie takie zaleca endokrynolog, refundowane przez NFZ wtedy, gdy wynik TSH wyjdzie nam zły. Wtedy też dowiemy się czy tarczyca funkcjonuje poprawnie może wyjaśnić pojawienie się różnych niepokojących objawów chorobowych w organizmie, ponieważ jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, to będziemy odczuwać duże dolegliwości. Badanie poziomu tyroksyny, czyli FT4, przydatne jest też w diagnostyce niepłodności u kobiet i wiąże sie w przypadku nieprawdiłowego wyniku TSH. Zwłaszcza prawidłowy poziom T3 i T4 jest ważny dla niemowląt, ponieważ niedobór może spowodować niedorozwój umysłowy. Przed badaniem tarczycowym należy zgłosić się na czczo i jeśli zażywamy inne leki, nie należy ich brać przed badaniem dopiero po badaniu.

Badania refundowane przez NFZ

Pozostałe badania wykonywane są w ramach świadczeń poradni specjalistycznych: endokrynologicznej, ginekologicznej, chorób zakaźnych. O tym jakie badania należy wykonać u danego pacjenta decyduje lekarz na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia zawodowego, wykorzystując możliwości diagnostyczne refundowane przez NFZ odpowiadający wykonywanej przez lekarza specjalizacji. Podsumowując ten artykuł, jeśli się leczycie w placówce, która ma kontrakt z NFZ, to ta placówka musi skierować Was na badania kontrolne czy diagnostyczne. Jeśli leczycie się prywatnie musicie płacić za badania z własnej kieszeni i żaden lekarz na NFZ nie powinien ich przepisać.

Przychodnie na NFZ Gdynia

  1. NZOZ "Przychodnia Dąbrowa -Dąbrówka" ul. Sojowa 24
  2. NZOZ "Przychodnia u Źródła Marii" ul. G.Zapolskiej 1a
  3. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska "Śródmieście" ul. Armii Krajowej 44
  4. NZOZ "Abc Family Med" ul. Małopolska 11/1
Artykuły