Hotele, pensjonaty i schroniska w Polsce - Lista - Baza

Hotele, pensjonaty i schroniska w Polsce - Lista - Baza


Hotele, pensjonaty, schroniska, motele i hostele oferują miejsca noclegowe. Poniżej znajdziesz bazę, listę noclegową dostępną w Polsce.

Hotel to miejsce oferujący podróżnym nocleg i wyżywienie w zamian za uiszczenie opłaty. Musi posiadać co najmniej 10 pokoi. Każdy hotel  świadczy usługi gastronomiczne dla swoich klientów.Na standard hoteli, poza jakością usług i warunkach panujących w jego pomieszczeniach ma bardzo duży wpływ również lokalizacja.  Zaszeregowania obiektów hotelarskich do kategorii hotelu dokonuje wojewoda danego województwa. W zależności od wyposażenia hotelu, świadczonych w nim usług, stopnia luksusu i wygody, istnieje pięć kategorii hoteli: najwyższa - pięć gwiazdek; oraz najniższa - jedna gwiazdka.

- Jedna gwiazdka to powierzchnia mieszkalna pokoju:

    jednoosobowego - 8m²

    dwuosobowego - 10m²

    trzyosobowego - 14m²

    czteroosobowego - 16m²

 - Dwie gwiazdki  to powierzchnia mieszkalna pokoju:

    jednoosobowego - 9m²

    dwuosobowego - 12m²

    trzyosobowego - 15m²

    czteroosobowego - 18m²

 - Trzy gwiazdki to powierzchnia mieszkalna pokoju:

    jednoosobowego - 10m²

    dwuosobowego - 14m²

    trzyosobowego - 16m²

 - Cztery gwiazdki to powierzchnia mieszkalna pokoju:

    jednoosobowego - 12m²

    dwuosobowego - 16m²

    apartament

 - Pięć gwiazdek  to powierzchnia mieszkalna pokoju:

    jednoosobowego - 14m²

    dwuosobowego - 18m

    apartament

Każdy hotel oprócz wielkością pokoi różni się wyposażeniem meblowym, oświetleniem, wyposażeniem uzupełniającym, wyposażeniem łazienki oraz usługami podstawowymi i uzupełniającymi. Standardy oceny hoteli różnią się w zależności od kraju, gdyż system gwiazdek nie jest ujednoliconym międzynarodowym standardem. Ta sama liczba gwiazdek w różnych państwach może odpowiadać różnym standardom. Jednak na całym świecie obowiązuje ta sama zasada – im więcej gwiazdek, tym wyższy standard hotelu i więcej usług wliczonych w cenę za nocleg. Aby hotel cieszył się dużym zainteresowaniem musi mieć bardzo dobrą opinę.

Ceny pokoju w hotelu

W stolicy Polski można zamówić pokój w hotelu 5-gwiazdkowym w wakacyjny weekend już od 300 zł, a większość  hoteli tej kategorii oferuje noclegi za mniej niż 300 zł. W Krakowie 450 zł za taki pokój to świetna okazja, średnio ich cena wynosi 550–600 zł. W Trójmieście minimum to 400 zł, a w Sopocie trzeba zapłacić co najmniej 550 zł.  Ceny w kurortach i w miastach, które są  atrakcją turystyczną, rosną w weekendy. W tygodniu jest za to taniej. 

 

Pensjonat

Pensjonat to obiekt hotelarski, który świadczy usługi hotelarskie łącznie z całodziennym wyżywieniem i dysponuje co najmniej 7 pokojami. Musi świadczyć usługi gastronomiczne. Pensjonaty są mniejsze i bardziej kameralne niż hotele, więc lepiej sprawdzą się dla rodzin z dziećmi lub osób szukających spokojnej atmosfery.  Musi mieć odpowiedniej wielkości hall recepcyjny oraz ogólnodostępne toalety. Pokoje muszą być wyposażone w łóżka o określonych wymiarach, nocny stolik, biurko lub stół, krzesło, szafę, lustro oraz wieszak na odzież wierzchnią. Wśród usług uzupełniających znajdują się gorące napoje oferowane przez całą dobę a także budzenie. Goście powinni mieć możliwość uprania swoich rzeczy, a ręczniki i pościel powinny być wymieniane co trzy dni lub na życzenie.

Cennik pokoju w pensjonacie

Oczywiście ceny pokoju w pensjonacie będą zróżnicowane, ponieważ zalezne są od regionu Polski jak i atrakcyjności miejsca pensjonatu. Oczywiście zależne bedą od ilości nocy wynajęcia pokoju.

pokój 2-osobowy od 200 zł

pokój 3-osobowy od 250 zl

Apartament typu studio (2-3 osoby) od 300 zł

Apartament typu studio (4 osoby) od 350 zł

 Śniadanie w formie bufetu szwedzkiego wydawane w godzinach 8 do 10 kosztuje 30 zł za osobę dorosłą

Obiado-kolacja  - kosztuje 40 zł za osobę dorosłą, 

Dzieci do 1,5 roku bezpłatnie wyżywienie od 1,5 do 10 połowa ceny powyżej 10 lat cała stawka za wyżywienie 

 

Schronisko

Schronisko turystyczne  jest to obiekt hotelarski zlokalizowany poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów.  Przeznaczony dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, zapewniający miejsce odpoczynku. Zazwyczaj wybudowane są przy szlakach często w sąsiedztwie urokliwego krajobrazu a dość często nad cichym jeziorem. W Polsce posiadamy bardzo dużą liczbę schronisk dla turystów górskich, morskich czy lubiących nasze jeziora. 

Zazwyczaj w schronisku płacimy za łóżko w wieloosobowym pokoju. Jest to najtańsza forma odpoczynku po całodziennej wycieczce zwiedzając krajobrazy naszej pięknej Polski. Pokoje są ze wspólnymi toaletmi oraz łazienkami i cieszą się dobrą opinią.

Ceny wygladają następująco:

Pokój 6-osobowy od 45 zł za łóżko

Pokój 5-osobowy od 50 zł za łóżko

Pokój 4-osobowy od 55 zł 

Wybierając się w góry, nad morze czy jezioro na kilka dni, mamy do wyboru różne możliwości noclegów – z wyżywieniem i bez wyżywienia, w hotelu pensjonacie czy schronisku. To, na który z nich się zdecydujemy , zależy od  naszych potrzeb, możliwości finansowych i rodzaju wyjazdu, jaki planujemy.

 

Lista Hoteli w Polsce - Baza Hoteli

 

Lista pensjonatów w Polsce - Baza pensjonatów

 

Lista schronisk w Polsce - Baza schronisk

Lista kempingów i pól biwakowych w Polsce

 

 Lista moteli w Polsce - Baza moteli

 

Artykuły