Jak zbudować dom do 70m2 bez pozwolenia na budowę? (na zgłoszenie) - Koszt i czas

Jak zbudować dom do 70m2 bez pozwolenia na budowę? (na zgłoszenie) - Koszt i czas


Masz dość mieszkania w bloku, dość hałasujących sąsiadów? Zadajesz sobie pytanie jak zbudować dom do 70m2 bez pozwolenia na budowę tylko na zgłoszenie? Jest już taka możliwość, za nieduże pieniądze możesz mieć swój dom. Podniesiesz swój komfort życia, zyskasz ciszę i miłe otoczenie przyrody.

Wybudowanie domu do 70 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy. Wystarczy być właścicielem działki, na której dom będzie stawiany, czyli nie będzie sięgać na działki sąsiednie.

Dom bez pozwolenia do 70 m2 może być murowany, modułowy, drewniany, szkieletowy, kanadyjski i domy z bali. Dom ten może być postawiony bez pozwolenia tylko i wyłącznie na własne potrzeby, nie będzie można go wynajmować.

Czas oraz koszt budowy takiego domu oczywiście będzie zależny od rodzaju oraz z czego będzie wybudowany. Można będzie go wybudować od kilku miesięcy do 2lat, natomiast koszt takiego domu mieści się w granicach od 60 tyś do 180 tys zł. Jednak to, ile będzie trwała budowa domu bez pozwolenia, zależy od projektu, wielkości budynku oraz zasobów finansowych.

Postawienie własnego domu do 70 m2 z maksymalnie uproszczonymi formalnościami będzie możliwy od 2022 roku. Skrócony proces budowlany skróci budowę oraz pozwoli zaoszczędzić kilka tysięcy, które trzeba było by wydać na inwestora.

Będziemy mogli wybudować dom bez pozwolenia z maksymalnie dwiema kondygnacjami, z płaskim lub pochyłym dachem. Wszystko będzie zależało od planu zagospodarowania przestrzennego.

Jako inwestor będziemy musieli uzyskać WZ-kę, projekt budowlany domu i wymagane dokumenty, wtedy też zgłaszamy budowę domu, z możliwością nie wychodzenia z domu bo możemy to zrobić przez internet i nie musimy czekać na pozwolenie, gdyż już tego nie potrzebujemy.

Najlepszą wiadomością dla nas budujących dom do 70m2 jest to, ze mało formalności mamy do załatwienia to jeszcze rząd ogłosił, że za symboliczną złotówkę będziemy mogli skorzystać z gotowych projektów domków jednorodzinnych. Tutaj też mamy kolejne oszczędności w budowie domu, ponieważ korzystając z tak taniego projektu zaoszczędzimy kilka tysięcy na projekt domu. Oczywiście będziemy mieli pewność, ze taki projekt będzie spełniał wszystkie wymogi.

Więc, jak widzimy zainwestowanie w budowę domu do 70m2 będzie dla nas bardzo korzystne, jak i wygodne, wystarczy nam nieduży nakład pieniężny oraz działka, która będzie gotowa na wybudowanie naszego wymarzonego i przytulnego domku.

 

Jaki jest koszt wybudowania domu 70m2?

Zastanawiasz się jaki jest koszt wybudowania domu 70m2?

Poniżej przykładowe ceny domów do 70 m2 wybudowane w technologii murowanej

Ceny domów do 70 m2 wybudowane w technologii murowanej i drewnianej

 

Oczywiście koszty budowy będą się różnić w zależności od zastosowanych technologii i przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych oraz włożonej pracy własnej. Musimy mieć na uwadze, że ceny za materiały budowlane zmieniają się bardzo często, więc budowa takiego domu do 70m2 może ulegać zmianie.

Może raz jeszcze napiszemy jak wygląda procedura zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia do 70m2

Zgłoszenia dokonuje się minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót, do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Taki też organ nie będzie miał prawa zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy i inwestor będzie miał prawo przystąpić do budowy domu.

Artykuły