Perfuzjonista kliniczny - Kim jest operator płucoserca?

Perfuzjonista kliniczny - Kim jest operator płucoserca?


Zachodzisz w głowę kim jest perfuzjonista kliniczny? Perfuzjonista kliniczny to zawód medyczny inaczej mówiąc operator płucoserca, jest bardzo ważną osobą uczestniczącą przy operacji czy zabiegu kardiochirurgiczną. Monitoruje pracę aparatury, odpowiada za wspomaganie lub zastępowanie pracy serca lub płuc. Jego opieka nad pacjentem jest również wykonywana poza salą operacyjną.

 

Kto to jest perfuzjonista kliniczny?

Perfuzjonista kliniczny to osoba, która ma bardzo dużą wiedzę medyczną, posiada tytułu licencjata lub wykształcenie z zakresu nauk o zdrowiu jak również posiada praktyczne doświadczenie zawodowe. Cechuje go duża wiedza i umiejętność szybkiego analizowania sytuacji, odporny na stres, spokojny oraz szybki w przemyślanym działaniu.

 

Czym zajmuje się perfuzjonista kliniczny?

Perfuzjonista kliniczny zajmuje się przede wszystkim obsługą i kontrolą sztucznego płucoserca, w trakcie operacji na otwartym sercu. Jego obowiązkiem jest również kontrola i ocena stanu zdrowia pacjenta, szybka analiza stanu zagrożenia życia, wykonywanie badań potrzebnych przed jak i po zabiegu kardiochirurgicznym, podawanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza.

 

Ile zarabia perfuzjonista kliniczny?

Zarobki perfuzjonisty klinicznego zależą od wielu czynników. Najwięcej może zarobić w sektorze prywatnym niż publicznym. Zależne jest również od formy zatrudnienia oraz obowiązków, wykształcenia i doświadczenia. Może zarobić od 4 tyś brutto do 6 tyś brutto.

Artykuły