Pszczelarz - Bartnik Jasło

Pszczelarz - Bartnik Jasło


Pszczelarz lub jak kto woli bartnik z Jasła to osoba zajmująca się pozyskiwaniem miodu oraz innymi pracami w pasiece przy pszczołach. Musi lubić tą pracę i zazwyczaj przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Aby zostać pszczelarzem-bartnikiem należy ukończyć zasadniczą szkołe zawodową, technikum lub ukończyć kurs kwalifikacyjny w zawodzie pszczelarz-bartnik. Oczywiście musi zdać egzaminy zawodowe aby otrzymać tytuł pszczelarz-bartnik.

 

Pszczelarz-bartnik z Jasła to człowiek, który lubi zwierzęta. Jego najlepszymi zaletami to zdolności manualne, odpowiedzialność , cierpliwość oraz zaradność. Pszczelarz-bartnik zbiera mleczko pszczele, produkuje węzę pszczelą i wytapia wosk pszczeli. W jego zawodzie jest ryzyko, może zostać ukąszonym przez zdenerwowaną pszczołę. Więc w związku z tym, nim zacznie pracować z pszczołami powinien zrobić testy, czy nie jest uczulony na jad pszczoły, gdyż takie ukąszenie może doprowadzić do śmierci.

 

Praca pszczelarza-bartnika to praca sezonowa, ponieważ są okresy pszczół gdzie śpią. Osoba ta oprócz zbierania miodu musi regularnie sprawdzać stan uli. W okresie zimy pszczelarz-bartnik ma czas na prace konserwatorskie i naprawę uli. Natomiast wiosną musi posadzić miododajne rośliny i poszerzyć gniazda. Latem jego obowiązkiem jest zadbać o cień dla pszczół oraz dostęp do wody. To najintensywniejszy okres dla pszczelarza-bartnika jak i dla pszczół. Praca pszczelarza-bartnika jest bardzo czasochłonna. Musi on utrzymać przy życiu pszczoły jak również zapewnić im jak największą produkcję miodu.

 

Cechy dobrego pszczelarza-bartnika:

 

Obowiązki pszczelarza - bartnika

 

Pszczelarz-bartnik z Jasła zazwyczaj pracuje w nienormowanych godzinach. Może mieć swoje gospodarstwo lub pracować w większym gospodarstwie pasiecznym. Praca ma charakter zmienny, uzależniony od sezonu i prac w pasiece. Często pracuje w weekendy.

 

W Jaśle pszczelarz-bartnik może spotkać się ze swoimi kolegami po fachu w Pogórzańskim Związku Pszczelarzy przy ulicy Śniadeckich 15.

 

Ile zarabia pszczelarz, bartnik?

Zarobek pszczelarza- bartnika zależne jest od sezonu, miejsca zatrudnienia, ilości przepracowanych godzin oraz zleceń czy zamówień jeśli sam sobie jest szefem. Zwykły pracownik może zarobić od 2500 zł a jako w właściciel pasieki nawet kilkadziesiąt tysięcy polskich złotych.

Artykuły