Sommelier Sandomierz

Sommelier Sandomierz


Sommelier z Sandomierza to znawca wina, posiada kompetencje do doradzania innym w wyborze win. Każda dobrze prosperująca restauracja zatrudnia sommeliera, w ten sposób podnosi swoją rangę wśród restauracji i zwiększa liczbę gości. Sommelier dobrze zna się dobrze na winach ale również posiada odpowiednie zdolności interpersonalne. Dobrze wykwalifikowany sommelier potrafi nawiązać kontakt z gośćmi restauracji i sprzedać im wino, będąc przy tym taktownym i miłym.

Sommelier w Sandomierzu swoją wiedzę zdobywa na specjalnych kursach w prywatnych szkołach policealnych lub na profesjonalnych szkoleniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Otrzymuje on tam informacje dotyczące o uprawie winorośli, produkcji wina, regionów winiarskich oraz sposobu podawania wina. Na koniec szkolenia musi odbyć egzamin, który odbywa się w języku angielskim. Wszystkie wiadomości z kursów wykorzystuje w swojej pracy, wie jak przechowywać odpowiednio wina, ponieważ źle przechowywane mogą nie nadawać się do konsumpcji. Pomaga właścicielowi restauracji w negocjacjach zakupu odpowiednich win, aktualizuje oferty oraz prowadzi spis i inwentaryzację alkoholi. Ponadto sommelier odpowiada za to, jakie wina znajdą się w karcie i stale ją aktualizuje.

Sommelier wie, w jakiej temperaturze należy serwować poszczególne wina, a także jakie kieliszki wybrać do konkretnych ich rodzajów. Pomaga gościom restauracji dobierać odpowiednie wino do zamawianych potraw i oczywiście służy im poradą i wiedzą jaką posiada.

W rejonie Sandomierza jest bardzo dużo miejsc zajmujących się uprawą winogrona, co za tym idzie produkcją win. Znajdziemy tam Sandomierski Szlak Winiarski, który jest atrakcją turystyczną tego regionu. Można tam zwiedzić winnice i piwnice winiarskie oraz zdegustować regionalnych win. Szlak obejmuje kilkanaście winnic otwartych dla turystów a 5 winnic oferuje sprzedaż wina gronowego. Idąc szlakiem możemy wejść do Winnicy Mnicha, Winnicy Malucha, Winnicy Król, Winnicy Płochockich, Winnicy na Rozdrożu, Winnicy Nobiles.

 

Ile zarabia sommelier? Zarobki someliera

Zarobki w tym zawodzie są różne, trudno określić każdego sommeliera. W bardzo drogich i znanych restauracjach wynagrodzenie może przekraczać ponad 4 tyś zł, pracują tam profesjonalni sommelierzy. Mniej doceniani sommelierzy mogą liczyć na pensje od 2000 zł do 3000 zł.

Artykuły