Strojenie Pianin Kraków, Bochnia, Brzesko

Strojenie Pianin Kraków, Bochnia, Brzesko


Stroiciel Pianin czyli technik instrumentów muzycznych z Krakowa, Bochni, Brzeska i okolic wykonuje, nadzoruje obróbkę elementów, zespołów konstrukcyjnych fortepianów, pianin, organów i fisharmonii. Stroi fortepiany i pianina, organy i fisharmonie, instrumenty muzyczne klawiszowe, smyczkowe, w celu uzyskania odpowiedniej jakości dźwięku. Jego celem jest zapewnienie jak najlepszego efektu, tak aby cieszyć klientów. Absolwent Technikum Budowy Fortepianów odbywa kurs na certyfikat mistrzowski MKMSF I i II .st. . Uczestniczy w kursach organizowanych przez Stowarzyszenie Pilskich Stroicieli Fortepianów. Pracuje dla Społecznego Ogniska Muzycznego. Prowadzi szeroką współpracę z Domami Kultury, gdzie przygotowuje instrumenty do koncertów muzyki poważnej i rozrywkowej. Może prowadzić swoją własną działalność z długoletnim doświadczeniem, zapewniając wysoką jakość oferowanych usług takich jak strojenie, korekta pianin i fortepianów, remonty generalne,czyszczenie wnętrza pianina, wycena i ocena stanu technicznego instrumentu.

Strojenie pianina (Kraków, Bochnia, Brzesko) polega na odpowiednim dobraniu częstotliwości i wysokości każdego dźwięku, aby całość brzmiała harmonijnie i równo. Proces strojenia opiera się na modyfikacji naciągu strun. Ponadto zadaniem takiego fachowca jest tak dobrać wysokości dźwięków, aby akordy grane na całej klawiaturze brzmiały zgodnie.

Każde pianino wymaga strojenia, gdy wstawia się je do nowego pomieszczenia. Jeżeli wszystkie klawisze grają odpowiednie dźwięki, najlepiej wykonać takie strojenie po miesiącu, gdy instrument „przywyknie” do nowych warunków.

Jeśli chodzi konkretnie o techniczną część, strojenie pianina polega na obracaniu i wyginaniu kołków strojeniowych tak, aby struny osiągnęły właściwy naciąg. Używa się do tego odpowiedniego klucza, którym należy obracać bardzo delikatnie. Nawet najmniejszy ruch kluczem skutkuje znaczną modyfikacją brzmienia, dlatego zawsze najpierw nasłuchuje się wysokości dźwięku, a następnie dokonuje korekty. Umiejetność w tym zadaniu jest najważniejsza, poniewaz zbyt gwałtowne ruchy kluczem mogą osłabić pianino.

Standardowa ilość klawiszy w pianinie to 88, a na ponad połowę klawiszy przypada więcej niż jedna struna, należy się starannie przygotować, aby każda z nich współbrzmiała ze sobą w zgodzie z zasadami harmonii. Dzięki regularnemu strojeniu usługi te będą trwać krócej i kosztować mniej.

 

Lista stroicieli pianin z Krakowa, Bochni i Brzeska

Warto wymienić dobrych techników strojenia pianin w miastach Kraków, Bochnia, Brzesko:

1. Piano-Centrum. Gazdowicz R. tel:12 292 14 40

2. Strojenie i naprawa fortepianów i pianin tel: 12 643 21 14

3. Michał Twardy tel: 693 126 099

4. Naprawa i strojenie pianin i fortepianów tel:602 325 536

 

Ile kosztuje strojenie pianina?

Cena podstawowego strojenia pianina w Krakowie, Bochni czy Brzesku może wahać się między 170 a 300 zł a czas strojenia pianina lub fortepianu trwać od 1,5 godziny do kilku godzin. Natomiast dwukrotne z podwyższeniem ogólnego stroju więcej niż o ¼ tonu do wzorca a=440 Hz to kwota od 250 zł. Jeśli będzie wymiana wszystkich strun w pianinie to koszt od 600 zł

Jeśli chodzi o cenę regulacji mechanizmu pianina:

- z systemem górnotłumikowym 250zł

- z systemem dolnotłumikowym 150zł

Artykuły