Szkutnik Jastarnia, Hel, Władysławowo

Szkutnik Jastarnia, Hel, Władysławowo


Szkutnik w Jastarni, Helu i Władysławowie jest to fachowiec zajmujący się budową i naprawą łodzi, zazwyczaj pracuje przy produkcji i remontach jednostek pływających. Jego głównym celem w pracy jest wykonywanie i montowanie elementów drewnianych w statkach, łodziach transportowych, sportowych oraz jachtach.Przeprowadza generalne, kompleksowe remonty jachtów, łodzi oraz potrafi naprawić wnętrz jednostki pływającej oraz ich kadłubów. Profesja tych fachowców nazywana jest szkutnictwem.

Uczeń uczący się w zawodzie szkutnik zostaje przygotowany do wykonywania zadań zawodowych takich jak:

 

Młodociany jeśli chce się nauczyć zawodu szkutnika, powinien być pracowity, szybko przyswajać wiadomości teoretyczne jak i praktyczne zawodu, wtedy bardzo szybko zajmie stanowisko szkutnika. W szkole nauczy się na temat produkcji jachtu, o laminowaniu, montowaniu grodzi. W jaki sposób zakładać instalacje hydrauliczne, elektryczne oraz wszystko co składa się na zbudowanie jednostki pływającej. Praktyki odbywa w warsztatach szkolnych, placówkach kształcenia praktycznego, ustawicznego oraz w miejscach zatrudnienia uczniów szkół kształcących w zawodzie szkutnik. Po nauce w szkole szkutnik powinien dokształcać się i iść z nową wiedzą z nowościami technicznymi na rynku.

 

Do usług szkutnika w Jastarni, Władysławowie oraz na Helu należy:

 

Szkutnik posługuje się w swojej pracy takimi narzędziami ręcznymi jak: siekiera, młotek, dłuto, strug, piła, frezarka, heblarka, szlifierka. Przy budowie jednostki pływającej korzysta także ze suszarni, parników oraz innych potrzebnych narzędzi przy produkcji. W szkutnictwie przy budowie jachtów, łodzi czy innych jednostek pływających szkutnik Jastarnia używa następujące drewno: egzotyczne, mahoń właściwy, mahoń afrykański, teak, cedr, samba, balsa, dąb, jesion, świerk, sosna oraz modrzew.

 

Szkutnicy Władysławowo, Jastarnia, Hel – naprawa łodzi

Polecimy firmy i szkutnika z okolic Jastarnii, Helu oraz Władysławowa, których w obecnych czasach brakuje na polskim rynku:

  1. STRUCK Jastarnia tel: 795 242 663

  2. Warsztat szkutniczy JASTARNIA drewniane łodzie tel: 58 675 22 45

  3. Firma MarinDK Dariusz Kokosiński tel: 504054310

  4. Celarek Aleksander, inż. Szkutnictwo, takielarstwo, żaglomistrzostwo, Kaperska 27, 84-120 Chałupy / Władysławowo

 

Szkutnicy w Polsce

Na rynku polskim zaczyna brakować szkutników, którzy zajmują się budowaniem jachtów,statków czy łodzi. Oczywiście trzeba również wspomnieć o serwisowaniu w marinach. Według Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych rocznie buduje się w naszym kraju ponad 22 tysiące jednostek pływających.

 

Artykuły