Co robi ludwisarz i kim jest?

Co robi ludwisarz i kim jest?


Ludwisarz jest to rzemieślnik, który z mosiądzu, brązu czy miedzi odlewa dzwony, świeczniki czy posągi. Jego wyroby powstają w bardzo trudnych warunkach jak wysoka temperatura, hałas czy zapylenie powietrza.

Aby zostać ludwisarzem należy ukończyć szkołę mechaniczną czy metarulgiczną i zdobyć praktyki przy doświadczonym ludwisarzu. Czasami pracodawca nie wymaga wykwalifikowanego wykształcenia.

 

Co robi ludwisarz?

Spod rąk ludwisarza wychodzą:

Ludwisarz najpierw musi zaprojektować swój model, następnie przygotowuje formę i w ten sposób powstaje jego rzecz z mosiądzu, brązu czy miedzi. Usuwa nadmiar materiału, szlifuje ją i poleruje. Posługuje się przy tym szlifierką, wiertarką, dłutem czy filcem. Pracuje w warsztacie zazwyczaj sam, chyba że wykonuje bardzo dużą rzecz wtedy pracuje zespołowo.

Praca ludwisarza mieści się w 10 godzinach i oczywiście zależna jest od ilości przyjętych zleceń. Jego precyzja, dokładność i cierpliwość to atut, który jest potrzebny w tym zawodzie. Dobrze gdy ma silną budowę ciała, która potrzebna jest w pracy z dużymi przedmiotami.

 

Czym zajmuje się ludwisarz?

Ludwisarz zajmuje się:

 

Ludwisarze w Polsce

Wymienimy kilka firm ludwisarskich w Polsce, gdzie zatrudnieni są ludwisarze:

1. Przemyska Pracownia Ludwisarska J. Felczyńskiego

2. Odlewnia Dzwonów w Węgrowie braci Kruszewskich

3. Warsztat ludwisarski rodziny Kulawiaków z Odrowąża Podhalańskiego

 

Ile zarabia ludwisarz?

Zarobki ludwisarza zależne są od ilości zleceń, miejsca pracy oraz doświadczenia.

Zarobki zaczynają się od 3500 zł do 4500 zł.

Artykuły