Czy obcokrajowiec może kupić dom lub mieszkanie w Polsce?

Czy obcokrajowiec może kupić dom lub mieszkanie w Polsce?


Jesteś obywatelem innego państwa i zastanawiasz się czy obcokrajowiec może kupić dom, mieszkanie w polsce? Poniżej postaramy się wyjaśnić to w kliku punktach.

Zakup nieruchomości czyli domu lub mieszkania w Polsce to proces, do którego należy odpowiednio się przygotować. Ważne jest właściwe poznanie rynku, wszystkich kwestii prawnych oraz podatkowych, a także rozpocząć swoje poszukiwania nieruchomości od ustalenia swoich oczekiwań, potrzeb i swoich możliwości finansowych.

 

Kiedy ustalimy swoje możliwości finansowe, czy to pod względem zakupu nieruchomości za gotówkę lub na kredyt, warto się zastanowić czy zdecydować się na zakup mieszkania czy zakup domu. Zgodnie z danymi Eurostatu, aż 57% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, a około 35% decyduje się na życie w blokach. Pozostałe 9% stanowią mieszkańcy domów wielorodzinnych, takich jak szeregowce i bliźniaki.

 

Warto również rozważyć, czy zakup nieruchomości będzie dotyczył rynku pierwotnego, czy rynku wtórnego. Kupno mieszkania w Polsce z rynku pierwotnego, dotyczy zakupu lokalu wybudowanego przez dewelopera lub przedsiębiorstwa budowlane, które przygotowane są do całkowicie własnej aranżacji. Natomiast rynek wtórny, dotyczy nieruchomości, które posiadały już przynajmniej jednego właściciela i powszechnie znane są jako nieruchomości używane, wymagające odświeżenia lub kapitalnego remontu. Istotną kwestią jest lokalizacja, która będzie spełniać wszystkie najważniejsze potrzeby, takie jak bliskość komunikacji miejskiej, szkoły dla dziecka, bliskość pracy i/lub czas potrzebny na dotarcie do niej, czy też stref rozrywki. Trzeba wziąć pod uwagę, iż cena nieruchomości będzie uwarunkowana od atrakcyjności lokalizacji oraz wszystkich związanych z nią udogodnień. Sama cena mieszkania czy domu przedstawioną przez sprzedającego, to niejedyne koszty na jakie należy się przygotować. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania lub domu za gotówkę, należy doliczyć: opłatę notarialną (1010 złotych oraz dodatkowe 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 złotych), założenie księgi wieczystej (200 zł), wpis prawa własności w księdze (0,1% wartości mieszkania), podatek od czynności cywilnoprawnych (z tzw. PCC jesteśmy zwolnieni w przypadku zakupu z rynku pierwotnego). W przypadku zakupu przy pomocy kredytu hipotecznego, do wyżej wymienionych kosztów, należy doliczyć tak zwany wkład własny dla banku, prowizje banku oraz specjalne ubezpieczenie kredytu.

Jeśli chodzi o formalności prawne, w przypadku zakupu gotówkowego nieruchomości w Polsce, należy przede wszystkim zweryfikować księgę wieczystą nieruchomości oraz sporządzić odpowiednią umowę kupna-sprzedaży, na podstawie której zostanie zawarta umowa przyrzeczona w formie aktu notarialnego. Więcej formalności czeka na kupującego, w przypadku zakupu przy pomocy kredytu hipotecznego, gdyż bank będzie wymagał: statusu prawnego nieruchomości (rynek wtórny), przedstawienia umowy deweloperskiej (rynek pierwotny), umowy przedwstępnej kupna mieszkania lub domu (rynek wtórny i pierwotny), wycenę kupowanej nieruchomości wraz z opinią rzeczoznawcy, dokumenty potwierdzające tożsamość i zdolność kredytową oraz potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.

 

Zakup mieszkania lub domu przez obcokrajowca

Zakup domu lub mieszkania w Polsce przez obcokrajwoca, obywatela kraju będącego w Unii Europejskiej nie wymaga specjalnych pozwoleń.
Więcej formalno-prawnych kwestii pojawia się w przypadku zakupu nieruchomości przez obcokrajowców, szczególnie jeśli są spoza Unii Europejskich. Obcokrajowcom poleca się skorzystanie z profesjonalnych agencji nieruchomości, które wiedzą w jakich sposób przeprowadzić prawidłową transakcje zakupu i pomogą w skompletowaniu dokumentacji. Taką kompleksową usługę świadczy firma WarsawEstates.eu z Warszawy z Polski.

 

Przeprowadzka do Polski

Jeśli myśli o przeprowadzce do Polski to potrzebna Ci jest profesjonalna firma, która zadba o ekipę przeprowadzkową oraz odpowiedni transport. Pakując wartościowe rzeczy należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ich i oznakowaniu bo to znacznie pomoże przy właściwym wypakowaniu kartonów i mebli w nowym domu. Pamiętaj że podczas przeprowadzki do Polski warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej, która od A do Z zajmie się zapakowaniem, transportem oraz wniesieniem rzeczy do nowego domu, mieszkania w Polsce. W znalezieniu profesjonalnej firmy przeprowadzkowej pomoże Ci WarsawEstates.eu

Artykuły