Kontroler ruchu lotniczego Rzeszów

Kontroler ruchu lotniczego Rzeszów


Kontroler ruchu lotniczego z Rzeszowa to osoba, która sprawuje kontrolę nad ruchem lotniczym. Wszystko to wykonuje przy pomocy metody wizualnej lub radaru w celu prowadzenia bezpiecznego i płynnego przepływu ruchu lotniczego. Do jego obowiązków należy również opanowanie sytuacji kryzysowych.

 

Kontroler ruchu lotniczego w Rzeszowie to jeden z najbardziej stresujących zawodów świata. W Polsce jest 600 kontrolerów ruchu lotniczego. Osoby starające się o pracę na tym stanowisku powinny być bardzo odporne na stres, ponieważ ich odpowiedzialność za tysiące ludzi jest tak wysoka, że nie każdy może pracować na takim stanowisku. Lotów na niebie może być kilkanaście na raz co dla zwykłej osoby było by niemożliwe obsłużyć i przypilnować ich bezpieczeństwo. Kontroler musi obserwować zjawiska atmosferyczne jak i loty wojskowe.

 

Kandydat na stanowisko Kontroler ruchu lotniczego powinien posiadać takie cechy jak :

 

Co roku zgłasza się ponad tysiąc kandydatów do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, aby móc pracować jako kontroler ruchu lotniczego. Proces rekrutacji jest wielostopniowy, pierwszą jest zaliczyć egzaminy merytoryczne. Następnie uczą się przepisów, frazeologii lotniczej, procedur lotniczych, nawigacji, sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych, odczytywania depesz lotniczych, meteorologii, zasady funkcjonowania radarów, pomocy nawigacyjnych, budowy statków powietrznych oraz języka angielskiego. Po całym etapie nauki wybrani zostają najlepsi, którzy przechodzą do etapu symulatora, gdzie w kontrolowanych warunkach, poznają podstawy pracy kontrolera lotniczego. Po wszystkich egzaminach jeszcze przez około roku uczą się pracy pod opieką instruktorów. Dopiero po wszystkich kursach i egzaminach mogą otrzymać licencję kontrolera ruchu lotniczego.

 

Ile zarabia Kontroler ruchu lotniczego?

Zarobek kontrolera ruchu lotniczego nie jest jednoznaczny, na jego wyliczenie wchodzi w skład wielkość ruchu, stopień doświadczenia pracownika, dodatek stażowy, dodatek operacyjny, dodatek za pracę w nocy, w dni świąteczne oraz dodatek za pełnienie funkcji. Średnie zarobki kontrolera ruchu lotniczego oscylują w gracniach 30 000 zł brutto miesięcznie..

Artykuły