Tartak Ostrów Mazowiecka

Tartak Ostrów Mazowiecka


Tartak w Ostrów Mazowiecka to zakład, w którym dokonuje się przerobu drewna na tarcicę w procesie technologicznym tarcia. Tarcicę przerabia się na elementy drewniane określonego przeznaczenia takie jak: więźby dachowe, krawędziaki, łaty, kontrłaty, deska szalunkowa, deska rynnowa, deska podbitkowa, sztachetki. Można tam zakupić także drewno na zamówienie odpowiednich wymiarów czy drewno opałowe.

W tartaku w Ostrowie Mazowiecka powstaje tarcica meblowa, drewno podłogowe, więźby dachowe i drewno konstrukcyjne. Wykonywane z sosny, buku, klonu czy jesionu.

 

Praca w tartaku jest niezwykle specyficzna, wymaga umiejętności merytorycznych oraz siły fizycznej. Najważniejsze w tej pracy jest posiadać pasję i chcieć pracować z drzewem. Tartacznik wykonuje pracę o charakterze produkcyjno-usługowym. Musi być odpowiednio ubrany, rękwice, słuchawki, maski ochronne oraz okulary i kask ochronny. Musi przestrzegać przepisów BHP i ochronę środowiska. Atutem tartacznika jest bardzo dobra koordynacja wzrokowa jak i ruchowa. Jego praca musi być dokładna i precyzyjna.

 

Zakres obowiązków tartacznika:

 

Największe zagrożenia jakie mogą spotkać tartacznika to:

 

Drzewo po dostarczeniu do tartaku rozpoczyna sezonowanie:

 

 

Usługi tartaczne Ostrów Mazowiecka

Wymienimy kilka tartaków w Ostrowie Mazowiecka:

  1. ETM. FHU. Usługi tartaczne. Mierzejewska E. Różańska 120, 07-300 Ostrów Mazowiecka, tel. 29 745 66 47
  2. Tartak Zęgota - Ostrów Mazowiecka, Puzdrowizna 24a, 07-306 Puzdrowizna, tel. : 668 139 905
  3. Brzostek Henryk. Tartak usługowo – handlowy, Ostrowska 15, 07-306 Brok, tel 29 745 7640
  4. PALKO Tartak, 07-308 Ostrów Mazowiecka, tel. 668 853 855
Artykuły