Naturalne wody mineralne w Polsce

Naturalne wody mineralne w Polsce


Woda mineralna jest to naturalna woda zawierająca co najmniej 1000 mg/dm³ rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów oraz dwutlenek węgla jak i siarkowodór.

Podstawą obecnego pędzącego życia jest dobranie mądrej i zdrowej diety. Zapewne nie może w niej braknąć miejsca na naturalną wodę mineralną. Woda ta dostarczy nam ważne pierwiastki jak magnez, wapń czy dostateczne ilości jodu. Są one łatwo przyswajalne prze nasz organizm. Zapewne każdy dietetyk zaleci picie dużej ilości wody naturalnej.

 

Woda naturalna mineralna wydobywana jest jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi. Posiada właściwości korzystne dla naszego organizmu i zdrowo wpływa na nasze życie. Główny Inspektor Sanitarny musi uznać wodę mineralną do obrotu. Bez jego zgody woda nie może trafić na polski rynek.

Należy wiedzieć, że przechowywanie naturalnej wody mineralnej w zbyt wysokich lub zbyt niskich temperaturach może pogorszyć jej jakość powodując utratę dwutlenku węgla w wodzie gazowanej oraz zmianę smaku. W wodzie może pojawić się osad. Najlepszą temperaturą do przechowywania takiej wody jest 5-25°C.

 

Główny Inspektor Sanitarny w aktualnym wykazie wpisał 136 wód mineralnych, w której podane są informacje: o nazwie handlowej wody, o nazwie źródła z którego jest wydobywana oraz o miejscu wydobywania. Koniecznością jest aby na etykiecie był napis „naturalna woda mineralna”.

 

Zalety wody naturalnej mineralnej:

 

Jaka jest różnica pomiędzy naturalną wodą mineralną a wodą źródlaną?

Zapewne obie wody są wodami podziemnymi, czystymi pod względem mikrobiologicznym jak i chemicznym. Woda naturalna mineralna charakteryzuje się dobrym składem mineralnym oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne. Jest uznawana za minerał bez względu na stopień mineralizacji. Natomiast woda źródlana posiada inne właściwości oraz skład mineralny od wody mineralnej, ale obie przeznaczone są do spożycia przez ludzi. Unia Europejska prowadzi rejestr wód mineralnych, ale nie prowadzi rejestru wód źródlanych.

 

Lista naturalnych wód mineralnych w Polsce

Lista naturalnych wód mineralnych w Polsce zawierająca nazwę handlową, nazwę źródła, miejsce wydobywania, TERYT (SIMC).

Artykuły