Patent żeglarski i sternika Mikołajki

Patent żeglarski i sternika Mikołajki


Patent żeglarski w Mikołajkach

W Internecie można znaleźć bardzo dużo szkoleń na żeglarza jachtowego, które kończą się egzaminem i wydaniem patentu. Zazwyczaj jest to kurs tygodniowy lub 14-dniowy. Szybką i ciekawą formą może być rejs szkoleniowy. Na takich kursach żeglarskich prowadzone są zajęcia praktyczne oraz wykłady, które przygotowują do egzaminu teoretycznego. Kurs ten jest dla każdego kto ukończył 14 lat i powinien umieć pływać. Patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny. Kurs żeglarski składa się z „ dwóch części ”i kosztuje od 900 zł, natomiast egzamin to koszt 250 zł.

 

Patent sternika w Mikołajkach

Następnym stopniem żeglarskim jest jachtowy sternik morski. Stopień sternika uprawnia do prowadzenie jachtów żaglowych o długości kadłuba do 18 metrów po wodach morskich. Aby zrobić taki patent należy być pełnoletnim, mieć zaświadczenie o odbyciu dwóch rejsów po wodach morskich oraz zdanie egzaminu. Patent jachtowego sternika morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny. Kurs na sternika kosztuje od 600 zł, a egzamin 350 zł.

 

Podamy kilka podstawowych terminów pomieszczeń na jachcie, które powinien znać żeglarz jak i sternik:

 

 

Żeglowanie w Mikołajkach

Żeglarstwo w Polsce najpopularniejsze jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sezon trwa od wiosny do późnej jesieni.

Żeglarze z Mikołajek mogą skorzystać z trasy żeglarskiej zaczynając od Jeziora Mikołajskiego przez Bełdany płynąc dalej mogą odwiedzić gród Galindów, gdzie na jego terenie mieści się pensjonat, duży park, święty gaj czy labirynt demonów. Następnie szlak płynie nieopodal Popielna, gdzie znajduje się rezerwat konika polskiego. Żeglarze dopływając do Ruciana-Nida, przepływają do Jeziora Nidzkiego, które znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Trasa ta budzi wielki entuzjazm wśród polskich żeglarzy jak i turystów, będących na Mazurach.

 

Wioska żeglarska w Mikołajkach

Mikołajki są przepięknym miasteczkiem żeglarzy, znajduje się tam port, który jest jednym z największych na Mazurach. Turyści, którzy chcą wypocząć w Mikołajkach powinni odwiedzić słynną wioskę żeglarską. Mogą samodzielnie wypłynąć w rejs po okolicznych jeziorach. Pod mostami Mikołajek jest wodna autostrada. Można tam zobaczyć jachty żaglowe i motorowe oraz duże statki Żeglugi Mazurskiej. Wioska żeglarska oferuje wyposażone żeglarskie keje, przy których można zacumować jacht motorowy czy żaglówkę. Jest to również cały kompleks turystyczny, który mieści w sobie port na około 250 miejsc dla jachtów. Port ten oferuje możliwość korzystania z sanitariatów, pralni oraz podłączenia do mediów. Opłaty nie są wysokie i możemy zapłacić 10 zł za 5 godzin postoju, natomiast doba to tylko 35 zł.

Artykuły