Muzea w Polsce – Lista Muzeów

Muzea w Polsce – Lista Muzeów


Muzea w Polsce jest to miejsca, w których gromadzone są zbiory jak i kolekcje z różnych dziedzin. Jest to miejsce szczególne dla historii jak i dobra kultury.

Osoba, która pracuje w muzeum to muzealnik, jego obowiązkiem jest przygotowanie ekspozycje dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych. Musi dbać o ich konserwację i przechowywanie. Aby zostać muzealnikiem należy skończyć wyższe studiach w dziedzinie reprezentowanej przez dane muzeum. Pracownicy pracujący w muzeum to kustosz dyplomowany, kustosz, adiunkt, asystent kustosza, konserwtor, renowator, osoba sprzątająca.

 

Podział muzeów w Polsce

Muzea w Polsce dzielą się na :

 

Do obowiązków pracowników i zarządców muzeów w Polsce należy przede wszystkim:

 

W Polsce możemy znaleźć tysiące muzeów, ale cieszące się największą popularnością muzea znajdują się w województwie małopolskim oraz mazowieckim.

 

Najczęściej odwiedzane muzea w Polsce

 

Polska posiada również dziwne muzea, które także często są odwiedzane przez turystów. Wymienimy kilka z nich:

Muzeum znajdujące się w Rzeszowie to Muzeum dobranocek PRL, w którym odwiedzający mogą zobaczyć kukiełki z dzieciństwa oraz dwa i pół tysiąca różnych akcesorii, które kojarzą się z daną bajką.

W Złotym Stoku warto odwiedzić Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, znajdują się tam tabliczki informacyjne, ostrzegawcze i propagandowe z czasów socjalizmu. Muzeum to liczy ponad 300 eksponatów z bardzo dziwnymi hasłami jak i apelami.

Szklarska Poręba może pochwalić się Muzeum Tanich Win. Muzeum to posiada kolekcję niespotykanych winnych trunków. Dorosły zwiedzający może liczyć na degustację tak dziwnych win.

Jeśli będziemy w okolicach Kielc warto wstąpić do małej wsi o nazwie Orzechówka, gdzie możemy wejść do Muzeum Siekier. Eksponaty zbierane są tam od 20 lat i możemy spotkać tam maczugi, siekiery, topory i oszczepy z różnych okresów w dziejach ludzkości.

 

Lista muzeów w Polsce – baza, adresy - wykaz muzeów

Poniżej przedstawiamy listę muzeów w Polsce.

Baza zawiera: Nazwa Muzeum , Kod pocztowy , Miejscowość , Województwo , ul./Aleja/Plac/ , Ulica , Numer domu , Nazwa Organizatora/ Założyciela , Status muzeum

Artykuły