Dziennikarz - Dziennikarka

Dziennikarz - Dziennikarka


Dziennikarz czy dziennikarka to osoby zajmujące się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu takich jak internet, telewizja, radio, prasa.

Praca dziennikarza czy dziennikarki zależy od miejsca pracy i tematyki, jaką się zajmują. Do ich głównych zadań należy tworzenie treści informacyjnych oraz merytorycznych zamieszczanych w prasie lub mediach. Poszukują atrakcyjnych tematów, dbają aby wiadomości były prawdziwe i realne.

 

Dziennikarz - dziennikarka powinni mieć wykształcenie wyższe humanistyczne o kierunku dziennikarstwo, filologia polska, filozofia, politologia lub prawo. Jego atutem musi być bardzo dobra znajomość języka polskiego w mowie i piśmie, dobra znajomość języka angielskiego, obsługa komputera oraz znać prawo prasowe i autorskie. Dziennikarz-dziennikarka musi być obiektywna.

 

Cechy dobrego dziennikarza:

 

Dziennikarz-dziennikarka może pracować w wydawnictwie, redakcji gazety, redakcji pisma, stacji telewizyjnej czy radiowej, a także w portalach internetowych.

W Polsce wyróżniamy kilka rodzai dziennikarza czy dziennikarki:

 

Znani polscy dziennikarze

Wymienimy kilka znanych dziennikarzy-dziennikarek w Polsce:

 

Ile zarabia dziennikarz-dziennikarka?

Średnie wynagrodzenie dziennikarza- dziennikarki zaczyna się od 4 tys. zł do 15 tys. zł. Zarobki zależne są od miejsca w którym wykonuje się zawód jak również dla kogo pracuje dziennikarz.

Artykuły