Piekarz Mielec - Piekarnia Mielec

Piekarz Mielec - Piekarnia Mielec


Piekarz z Mielca to osoba, która zajmuje się wypiekiem pieczywa w piekarni. Jest skrupulatny i skupia się na tym, co robi. Wszystko wykonuje zgodnie z planem piekarni.

Piekarnie w Mielcu to zakłady rzemieślnicze prywatne lub państwowe, zajmujące się wypiekiem wszelakiego rodzaju pieczywem. Zatrudniają piekarzy, kierowców, ekspedientki i personel pomocniczy.

Aby zostać piekarzem należy skończyć szkołę zawodową lub technikum w kierunku technologi żywności. Musi zostać zdany egzamin czeladniczy w tym zawodzie oraz odbyte praktyki. Przejść szkolenia BHP oraz posiadać aktualną książeczkę sanepidu. Po przepracowaniu 3 lat w tym zawodzie, piekarz może starać się o tytuł mistrzowski, gdzie zdaje egzamin przed Izbą Rzemieślniczą.

Piekarz z Mielca przychodząc do pracy w godzinach wieczornych musi na samym początku wyrobić ciasto na pieczywo zgodnie z przepisami ustalonymi przez pracodawcę. W jego pracy pomagają mu maszyny, które wyrabiają ciasta, jak i je pieką. Odpowiednie wielkości ciasta wykłada do form oraz nadaje mu odpowiedni kształt. Przestrzega zasad sanitarnych jak i BHP. Wszystko musi być wykonywane według reguł ochrony środowiska oraz przestrzegania jakości.

Praca piekarza w Mielcu jest trudną pracą fizyczną, aby wykonać pieczywo często muszą nosić worki z mąką, cukrem ,solą czy odpowiednimi składnikami. Praca wymaga zdolności manualnych jak i wytrzymałości psychicznej ponieważ pracują w nocy. Piekarz z Mielca musi mieć wyczucie smaku i węchu.

Nie jeden piekarz z Mielca może otworzyć własną piekarnię, jeśli ma super przepis i unikalną recepturę na wypieki w swojej piekarni. Może skorzystać z dotacji z Unii Europejskiej oraz ze szkoleń i kursów, na które dostanie dofinansowanie.

Bardzo wiele piekarni z Mielca bazuje na naturalnym zakwasie, który ma sprzymierzeńców na zdrowe odżywianie. Nie stosuje się dodatkowych środków przeciw pleśni. Produkowane są chleby,bułki z grubych mąk, mąki pszennej oraz ziarnami, które są smaczne i zdrowe. Do piekarni pierwszym ,kto przychodzi do pracy jest ciastowy, który z przygotowanych zakwasów robi ciasta. Następnie przychodzą osoby, które wykładają ciasta na stół, ważą je i formują. Kolejną rzeczą jest umieszczenie bochenków do form lub na łopaty, gdzie następnie wkłada się je do pieca.

 

Piekarnie w Mielcu

Wymienimy kilka piekarni w Mielcu, gdzie zatrudniani są piekarze:

  1. Trybulec Fryderyk. Piekarnia w Mielcu, ul. Wolności 68 tel: 17 586 47 72
  2. Duszkiewicz Jerzy. Piekarnia ul. Legionów 7, Mielec tel: 17 585 32 21
  3. Piekarnia i Cukiernia "TARAN" s.c. ul. Sienkiewicza 5 tel: 17 586 35 95
  4. Chleb z pieca ul. Dworcowa 4 tel: 691 947 754
  5. PPHU KLOCH TOMASZ "PIEKARNIA", Mielec ul. aleja Ducha Świętego 35 tel: 17 585 22 70
  6. Piekarnia Gruzińska Supra w Mielcu ul. aleja Niepodległości 10
Artykuły