Hutnik - kto to? Co robi?

Hutnik - kto to? Co robi?


Hutnik to osoba, która pracuje w hucie metalu lub szkła. Jego praca jest bardzo ciężka i wymaga odporności na wysokie temperatury. Hutnik sporządza odpowiednią dokumentację produkcyjną.

Hutnictwo to dział gospodarki, w którym wytapia się metal lub szkło i produkuje się półprodukty lub produkty gotowe.

 

Praca hutnika polega na wytapianiu metalu w bardzo wysokich temperaturach. W odpowiednich warunkach powstaje tam produkt, który jest wydmuchiwany ze stopu rud lub złomu. Każdy pracownik powinien umieć zorganizować swoją pracę i prowadzić odpowiednie dokumenty techniczne.

Aby pracować w zawodzie hutnik, należy mieć wykształcenie w tej branży i skończyć trzymiesięczny kurs, w którym pracownik dowie się na czym polega ta praca, pozna przepisy bhp, wewnętrzne przepisy pracy w hucie, zasady obsługi maszyn. Pracownik otrzyma ognioodporny strój, który zabezpieczy w niebezpiecznej pracy. Powinien być spostrzegawczy, mieć podzielność uwagi, być silnym fizycznie oraz analityczne myślenie.

Hutnik, który ma ukończone wykształcenie techniczne może podnosić swoje kwalifikacje idąc na studia wybierając kierunek metalurgii lub inżynierii materiałowej. W ten sposób podnosi kwalifikacje i w hucie może zdobyć wysokie stanowisko. Inżynier hutnik odpowiada za przebieg pracy podwładnych , zorganizowaniu im pracy oraz dbanie o ich bezpieczeństwo.

 

Co produkuje się w hucie stali?

 

Huta szkła

Jedną z największych hut szkła w europie jest huta w Ujeździe blisko Tomaszowa Mazowieckiego. Produkuje się w niej 1700 ton szkła budowlanego.

Następną hutą szkła jest huta szkła KROSNO, gdzie zajmuje się produkcją sodowego szkła gospodarczego a szkło formowane tam jest tradycyjną metodą ręczną. Zatrudnia ponad 2 tyś pracowników.

 

Co produkuje się w hucie szkła?

 

Ile zarabia hutnik?

Zarobki hutnika zależą od wykształcenia, stanowiska oraz wielkości firmy, w której pracuje. Zarobki zaczynają się od 3 tyś zł i mogą dochodzić do 4 tyś zł.

Artykuły