Prezes - Znani prezesi

Prezes - Znani prezesi


Prezes to osoba, która w danej firmie lub instytucji pełni najważniejszą funkcję, stoi na czele zarządu. Prezesa powołuje zarząd lub inne osoby do tego uprawnione.

Prezes musi mieć wykształcenia wyższe oraz musi posiadać duże wiadomości w danej branży. Wymogiem stawianym kandydatom na prezesa zarządu jest kilkuletni staż pracy, doświadczenie na stanowisku kierowniczym oraz znać zakres zarządzania podmiotami gospodarczymi lub dużymi jednostkami organizacyjnymi. Musi posiadać umiejętność kierowania zespołem, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, myślenie strategiczne, zdolności interpersonalne.

 

Prezesa zadaniem jest zarządzać konkretnym przedsiębiorstwem zgodnie z założeniami zarządu. Do jego obowiązków należy przede wszystkim podejmowanie ważnych decyzji oraz wdrażanie nowych rozwiązań. Wszystkie decyzje musi konsultować z członkami zarządu. Jeśli zachodzi taka potrzeba konieczne jest zwołanie specjalnego zebrania, gdzie przedstawi sporo kwestii w danym temacie.

Prezes kontroluje firmę, gdzie pomocnymi w tej kwestii są jego pracownicy. Uczestniczy w rozmaitych spotkaniach, konferencjach. Jego podwładni składają mu raporty i statystyki, na podstawie których ma orientację, czy wszystko w firmie idzie w dobrym kierunku i zgodnie z założonym planem.

 

Najważniejsze obowiązki Prezesa:

 

Znani Prezesi w Polsce

 

Ile zarabia Prezes firmy? Zarobki Prezesa

Zarobek Prezesa firmy zależny jest od wielkości i sytuacji firmy, w której pracuje. Średnio jest to od kilku tysięcy miesięcznie, jednak najczęściej pensje kształtują się do ok 20 tyś złotych. Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia prezesa spółek giełdowych, zarobek może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

Artykuły