Sędzia piłkarski, arbiter Skarżysko-Kamienna

Sędzia piłkarski, arbiter Skarżysko-Kamienna


Sędzia piłkarski, arbiter ze Skarżyska Kamiennej to osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem meczu. Do jego decyzji należy sygnalizowanie o faulach, przewinieniach, karze zawodników. To on podejmuje decyzję o przyznaniu gola lub jego nieuznaniu, rozpoczyna i kończy spotkanie.

Aby zostać sędzią piłkarskim, arbitrem należy zapisać się na kurs sędziowski organizowany przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Należy mieć ukończone 16 lat, wykształcenie średnie, zaświadczenie o niekaralności, gdy jest się niepełnoletnim mieć zgodę opiekuna. Bywa, że związki piłkarskie proszą o zaświadczenie od lekarza. Koszt takiego kursu to suma od 150 zł do 200 zł i trwa on 3 miesiące. Po ukończeniu kursu należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Najważniejsze w charakterze u sędziego piłkarskiego ze Skarżyska Kamiennej jest pewność siebie oraz dystans do innych. Bez tego początkujący sędzia nie da sobie rady na boisku. Musi zadbać o dobrą relację z zawodnikami, nauczyć się dobrze operować gwizdkiem oraz mieć odpowiedni ton, aby zawodnicy respektowali jego decyzje. Jest to bardzo ważne na placu gry aby stał się decyzyjny podczas treningu jak i meczu.

 

Sprzęt, jaki posiada sędzia piłkarski:

 

Podczas meczu piłki nożnej wymagana jest obecność czterech sędziów. Jest to sędzia główny, dwóch asystentów oraz sędzia techniczny. Każdy z nich pełni inną rolę podczas meczu, ale ich współpraca musi przebiegać perfekcyjnie.

 

Obowiązki sędziego piłki nożnej, arbitra:

 

Ile zarabia sędzia piłkarski, arbiter?

Sumy zarobku sędziego piłki nożnej różni się od tego, w której części kraju odbywa się mecz. Można podać przykładowe kwoty za jeden mecz, w którym uczestniczy sędzia. W IV lidze sędzia główny otrzyma 242 zł, w lidze krajowej sędzia główny otrzyma 190 zł, natomiast sędzia w ekstralidze zarobi za mecz 3600 zł, w I lidze 1800 zł, II liga to kwota 1000 zł a III liga to 550 zł. Każdy sędzia otrzymuje zwrot kosztów dojazdu na mecz.

Artykuły