Snycerz co robi i kim jest? Snycerstwo

Snycerz co robi i kim jest? Snycerstwo


Zastanawiasz się kim jest i co robi snycerz? Snycerz to artysta, który rzeźbi w drewnie. Wykonuje rzeźby, meble, balustrady oraz elementy dekoracyjne.

Snycerstwo rzemiosło artystyczne znane było już w czasach starożytności i we współczesnym średniowieczu. Najlepszym tego przykładem jest ołtarz, który wykonał Wita Stwosz. Jego oltarz jest po dzień dzisiejszy w kościele Mariackim w Krakowie. Następne jego dzieło to Ołtarz Salwatora, mieszczacy się w Norymberdze oraz Krucyfiks Gerona znajdziemy go w Kolonii. Snycerze tworzyli i tworzą płaskorzeźby, ramki, misy, meble, krucyfiksy, balustrady.

 

Praca snycerza jest bardzo pracochłonna, wymagająca precyzji, odpowiedniej techniki jak i też wyobraźni. Snycerz wykorzystuje przy swojej pracy dłut rzeźbiarskich różnej wielkości i grubości oraz noża snycerskiego, siekierki, piły i zacisków do drewna. Każdy snycerz powinien cechować się dokładnością, cierpliwością oraz fantazją artystyczną.

 

Do swojej pracy snycerz może wykorzystać drzewo z:

 

 

Snycerze w Polsce

Zawód snycerza jest na wymarciu ale jeszcze paru snycerzy można jeszcze znaleźć w Polsce.

 

Ile zarabia snycerz? Zarobki snycerzy

Zarobków pracy snycerza nie łatwo jest określić. Zapewne za swoją pracę artysta może zawołać dużą kwotę, ponieważ są to dzieła sztuki a umiejętności posiada tylko kilka osób w Polsce. Zapewne wynagrodzenie snycerza za mały projekt to kilka tyięcy polskich złotych.

Artykuły